Czym jest dwutlenek tytanu?
BIELONY BARWNIK (DWUTLENEK TITANU) – DLACZEGO SZKODLIWY
Czym jest dwutlenek tytanu?
Dwutlenek tytanu (IV), dwutlenek tytanu, białe tytany, anhydryd tytanowy, a także barwnik spożywczy E171 – to inne nazwy dwutlenku tytanu. To związek chemiczny w postaci drobnych kryształków białego proszku, bez zapachu. Pod wpływem podgrzewania dwutlenek tytanu zmienia kolor na żółty. Rozpuszcza się w wodzie, kwasach i zasadach.
Jedno z najczęstszych zastosowań to dodawanie dwutlenku tytanu do kremów, lukrów, lukru plastycznego i innych mas. Wiele mieszanek ma tendencję do przyjmowania żółtawego odcienia, a można go wybielić właśnie za pomocą dwutlenku tytanu.
O popularności dwutlenku tytanu świadczy fakt, że rocznie na świecie produkują się ponad pięć milionów ton tego związku.
Dlaczego jest tak popularny?
Na półkach supermarketów, w cukierniach, w suchym mleku, gumie do żucia, w każdym produkcie spożywczym w 9 na 10 przypadków zobaczycie dwutlenek tytanu. Do czego jest używany? Do piękna! Ten związek chemiczny idealnie wybiela produkt, ponadto nie ma zapachu ani smaku, więc tworzenie idealnie białych wyrobów jest jeszcze łatwiejsze. Ludzie przyzwyczaili się do idealnie białych produktów, dlatego nawet mleko naturalnie żółtawego odcienia jest postrzegane mniej chętnie. E171 dodawane jest także do kolorowych produktów, aby rozjaśnić na przykład mięso i ryby.
Jaka jest z tym problem?
8 października 2021 roku państwa członkowskie UE ostatecznie zgodziły się na propozycję Komisji Europejskiej zakazu stosowania E171 we wszystkich produktach spożywczych. Zgodnie z badaniami naukowymi dwutlenek tytanu może uszkadzać florę jelitową i ze względu na jego nanocząsteczki może wywoływać raka. We Francji substancja ta jest już zakazana od 2020 roku.
Foodwatch, BEUC i inne organizacje od 2017 roku konsekwentnie apelowały do Komisji i państw członkowskich o rozszerzenie francuskiego zakazu na całą Unię Europejską.
Gdy istnieją badania wskazujące na ryzyko dla zdrowia, stosuje się zasadę ostrożności, wprowadzoną w prawodawstwie UE. W przypadku dwutlenku tytanu oznacza to, że substancja ta powinna być zakazana od kilku lat. W maju 2021 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) już potwierdził, że E171 „jest niebezpieczny w produktach spożywczych”. Dlatego jego zakaz na poziomie europejskim był tylko kwestią woli politycznej.
Zakaz stosowania dwutlenku tytanu wszedł w życie na początku 2022 roku, w styczniu.
Teraz w całej Europie ten związek jest zakazany do stosowania w przemyśle spożywczym, z wyjątkiem leków, dla których na razie nie ma zamiennika E171, jednak mają go znaleźć w ciągu trzech lat.
Czym zastąpić?
Hiszpańska firma Sosa Ingredients już ma zamiennik do barwienia i rozjaśniania produktów spożywczych, a mianowicie barwnik E170, czyli węglan wapnia. Pełni on rolę dodatku do żywności, barwnika, regulatora kwasowości, środka spulchniającego oraz zapobiega zlepianiu i kruszeniu. Dodatek ten uważany jest za nieszkodliwy i zatwierdzony do stosowania w przemyśle spożywczym.